HABERLER

Sağlık

Sıcak havalarda kalp rahatsızlıklarına dikkat

Türkiye’de etkili olan aşırı sıcak ve nemli havalar herkesi olumsuz etkilerken, özellikle kalp hastaları için ciddi risk oluşturuyor. Kalp hastalarının sıcaklardan daha çabuk etkilendiğini dile getiren Özel Medigüneş Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Okan Durmaz, kalp hastalarının güneş altında uzun süre kalmamaya özen göstermeleri gerektiğini belirtti.

Kalp rahatsızlığı bulunanların, yaz aylarında sağlıklarına daha çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Durmaz, “Hava sıcaklıklarının artması özellikle kalp hastalığı bulunan kişiler için ciddi tehdit oluşturuyor. Aşırı sıcaklara nem de eklenince durum hastalar için daha da sıkıntılı bir hal alıyor. Yaz aylarında artan sıcaklıklar vücudun ısı düzenleme sistemini zorluyor. Bu sistem terlemeyle vücudu serinletmek için cilde kan pompalamaya çalıştığından kalbin yükü de artıyor ve kalp daha hızlı çalışıyor. Buna bir de vücuttaki aşırı sıvı kaybı eklenince, kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana geliyor. Bu nedenle olası bir kalp krizini önlemek için özellikle kalp hastası olan kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü aşırı sıcak ve nemli günlerde, kalp krizi geçiren veya kalp- damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısı hiç de az değildir.Kalp ve tansiyon hastalarını özelikle sıcak havalarda sıvı tüketimini arttırmaları önemlidir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların sıcak yaz aylarında ilaçlarına ara vermemeleri önemlidir. ” dedi.

“Kalp krizi müdahalesi için ilk saatler çok önemli” Kalp krizinde erken müdahalenin çok önemli olduğunu da dile getiren Uzm. Dr. Okan Durmaz, "Kalp krizi için ilk saatler çok önemli. Birçok kişi kalp krizi belirtilerini bilmediği için hastaneye başvurmakta gecikiyor. Bu da ölümlere neden oluyor. Göğüs ağrısı kalp krizi için en önemli belirtilerdir. Göğüs ağrısına ek olarak terleme, nefes darlığı, çarpıntı ve baygınlık hissi varsa bu kalp krizi habercisi olabilir. Bu durumda biran önce doktora başvurmak hayati önem taşımaktadır “ dedi.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler Sıcak havalarda özellikle kalp hastası olan kişilerin bol su tüketip, güneşin zararlı etkilerinden korunmalarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Durmaz, “Yaz aylarını sağlıklı geçirmek için alınacak birçok tedbir vardır. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın. Günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterin. Ağır ve yağlı yemekler tüketmek yerine az ve sık aralıklarla hafif, lif içeriği yüksek ve serinletici yiyecekler tercih edin. Açık renk, rahat, pamuklu, terletmeyen giysileri tercih edin. Denize, güneşin eğik olduğu sabah ve akşam saatlerinde girmeye dikkat edin. Uzun yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kalbiniz ile ilgili kontrollerinizi yaptırın” şeklinde konuştu.

BECERİKSİZ YÖNETİM İSTİFA... Salihli Belediyespor - Yıldırım Belediyespor : 1-3
Çalıştığı firmanın külçe kalıplarını forkliftle çaldı
Yapay depremlerle zemin hareketleri incelenecek
Zafer Mahallesi'ne kadın eli değsin diyerek aday oldu
Salihli'de emek ve dayanışma kahvaltısı düzenlendi

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Zafer Mahallesi'ne kadın eli değsin diyerek aday oldu

Güncel

Eksi 8 derecede yarı çıplak bisiklet sürdü

Güncel

Takla atan otomobilden burunları kanamadan çıktılar

Güncel

Trafik ekiplerinden droneli uygulama

Güncel

Çalıştığı firmanın külçe kalıplarını forkliftle çaldı

Güncel

Doğaseverler doğanın görsel güzelliğini keşfettiler

Güncel

BECERİKSİZ YÖNETİM İSTİFA... Salihli Belediyespor - Yıldırım Belediyespor : 1-3

Spor

Poyraz sahasında galibiyetle tanıştı

Güncel

Salihli'de emek ve dayanışma kahvaltısı düzenlendi

Güncel

Müdürlerden Emirhacılı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ziyaret

Güncel

Yapay depremlerle zemin hareketleri incelenecek

Spor

Salihli Spor'a destekler devam ediyor