HABERLER

Sağlık

Güleç'ten 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü mesajı

Her yıl Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı olduğunu belirten İlçe Sağlık Müdürü Sezgin Güleç, "2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü kabul edilmiş bulunuyor. Bu bağlamda, Nisan ayı boyunca tüm dünyada ve ülkemizde otizm konusunda bilinçlendirme etkinlikleri yapılıyor. Otizm, belirtileri yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur." dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sezgin Güleç, "Birleşmiş Milletler 2008 yılında aldığı kararla 2 Nisan’ı, Dünya Otizm Farkındalık Günü, Nisan ayının tamamını da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan etmiştir. 2018 yılı verilerine göre otizmin görülme sıklığı her 59 doğumda 1’eyükselmiştir*. Bu sayının çığ gibi artmaya devam etmesi bekleniyor. Ülkemizde ise bugün 1 milyonu aşkın otizmli bireyin yaşadığı tahmin ediliyor. Anne, baba ve kardeşleriyle birlikte baktığımızda, otizm ülkemizde yaklaşık 4 milyon insanı yakından etkiliyor. Otizm, belirtileri yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur. Genel olarak dil gelişiminde gecikme ve tekrarlayıcı davranışlarla seyreder. Duygusal-sosyal gelişim problemleri sıklıkla ilk iki yılda görülmeye başlar, tekrarlayıcı davranışlar ise 18 aylıktan sonra ortaya çıkar." dedi. 

Otizm belirtileri hakkında da bilgiler veren Güleç, "Göz teması kısıtlıdır, çevresindeki kişilere karşı ilgisizdir, kendi başına kalma eğilimindedir, ismi ile seslendiğinizde çoğu zaman dönüp bakmaz, duymuyormuş gibi davranır. Genellikle dönen ve ışıklı cisimlere aşırı ilgi gösterir. Oyuncakları amacına uygun oynamaz, onun yerine sıraya dizer, döndürür. Dokunma, ışık ve sese karşı aşırı hassasiyeti olabilir, değişiklilerden hoşlanmaz, böyle durumlarda aşırı tepki gösterebilir, bir nesneye karşı takıntılı derecede bağlanabilir. Sallanmak, kendi etrafında dönmek gibi basmakalıp, tekrarlayıcı davranışlar sergiler. Yaşıtlarının oynadığı oyunlarla ilgilenmez, onların oyunlarına katılmaz. Çocuğunuzda bu belirtilerden bir ya da bir kaçını gözlemliyorsunuz mutlaka çocuk ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulması gerekmektedir." diye konuştu. 

Suya zam geldi
Dinç: ''Partimizin hiç bir adayla bağı yoktur''
Salihli'deki hızlı tren inşaatında lahit mezar ortaya çıktı
Bal arıları bizlere birçok faydalı ürün sunmaktadır.
Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Salihli'deki hızlı tren inşaatında lahit mezar ortaya çıktı

Güncel

Kalıntısız asma yaprağı için bağcılar ve tüccarlara uyarı

Güncel

Ak Partililer Salihli'de iftar programında bir araya geldi

Güncel

Suya zam geldi

Sağlık

Sezaryen doğum oranları düştü

Güncel

YARDIMLARINIZI GERÇEK MUHTAÇLARA ULAŞTIRIYORUZ

Güncel

Hallaçcılığın son temsilcileri teknolojiye direniyor

Güncel

SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Güncel

Dinç: ''Partimizin hiç bir adayla bağı yoktur''

Güncel

İzmir'deki Salihlilerden yardım eli

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak

Spor

Salihli'nin devleri final grubuna galibiyetle başlamak istiyor