HABERLER

Güncel

Zeytin'de budama dönemi başladı

Gediz ovasının Salihli’den başlayıp Büyükbelen’e doğru uzanan Bintepeler mevkindeki zeytinliklerde budama işlemi devam ediyor.

Budamanın zeytinde kaliteyi ve verimi artırdığını belirten budakçı Güneş Saruhanlı; “Yaklaşık bir aydır budağa gidiyoruz. Saruhanlı da pek fazla işimiz kalmadı bizde Salihli’deki zeytinlerin budak işine geliyoruz. Bu gün Saruhanlı ve Akhisar’dan 25 kişilik bir gurup olarak geldik. Tekelioğlu mahallesindeki zeytinliklerde çalışıyoruz. Budama çok önemli çünkü zeytinde budama kaliteyi ve verimi artırmaktadır. Biz kesiyoruz kadınlar ise arkamızdan pala tırları koparıyorlar. Budama da genç zeytin ağaçlarının tek gövdeli olmasına çok dikkat edilmeli. Ağaçlarda olabildiğince az yara yüzeyi açmaya özen gösterilmeli. Dal kanserine yakalanmış zeytin ağaçlarında kanserli kısımların kesilerek temizlenmesi lazım. Hastalık diğer ağaçlara geçmemesi için budama esnasında testereler ve makaslar mutlaka klorik çamaşır suyuyla dezenfekte edilmeli” diye açıklamalarda bulundu.

ZEYTİN DALLARI YAKACAK OLARAK KULLANILIYOR

Kesilen dalların kalın olanlarını odun olarak değerlendiriyorum diyen Ali Barutçu, kışın sobada yakıyoruz. Yazın ekşi mayalı ekmek yaparken fırında kullanıyoruz. Zeytin ağaçları çok faydalı. Zeytin taneleri sabah kahvaltısında soframızı süslerken dallarını ise yakacak olarak kullanıyoruz. Dayıbaşılık yapan, zeytinliklere minibüsü ile işçi götüren Ahmet Öztürk ise kesilen ince dalları toplayıp eve götürüyorum. Zeytin yapraklarını arka bahçede beslemiş olduğum koyun ve keçilerime yediriyorum. Beni azda olsa yem maliyetinden kurtarıyor diye konuştu.

KALİFİYE ZEYTİN BUDAKÇISI BULMAK ZOR

Salihli’de kalifiye budakçı bulamadığımız için işçileri Akhisar’dan ya da Büyükbelen’den getirtmek zorunda kalıyoruz diyen zeytinlik sahibi Mustafa Toga, Ziraat Odasının veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün, Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla zeytinlikleri olan köylerde budama kursları düzenlemelerini istedi.

 

 

 

Kiraz bahçelerine sirke tuzağı asıldı
Salihli'de baba ile kızını kaza ayırdı
Salihli'de Galatasaray taraftarından şampiyonluk kutlaması
Yılmaz Mahallesi iftarı hep birlikte açtı
Salihli'nin Gümrük Müdürlüğü hayali gerçeğe dönüşüyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Salihli'de baba ile kızını kaza ayırdı

Güncel

Elektrikli bisiklet devrildi, 13 yaşındaki sürücü yaralandı

Güncel

Salihli kayısısı Malatya'ya rakip oldu

Spor

Salihli'de Galatasaray taraftarından şampiyonluk kutlaması

Güncel

Yılmaz Mahallesi iftarı hep birlikte açtı

Güncel

Parkta oynayan küçük kıza elektrik çarptı

Spor

Ayyıldız kupasına kavuşuyor

Eğitim

Cumhuriyet İlkokulu'nda şampiyon takımlara kupaları verildi

Eğitim

Mevlütlü İlkokulu'ndan okul dışarda günü etkinliği

Güncel

Salihli'nin Gümrük Müdürlüğü hayali gerçeğe dönüşüyor

Güncel

Kalorifer kazanına düşen yavru kediyi itfaiye kurtardı

Spor

Belediyespor potada çeyrek finalde kaybetti