HABERLER

Güncel

Salihli’de Jes’lere düdüklü eylem

Salihli ve yöresinde yapılması planlanan Jeotermal Enerji Sistemleri konusunda yöre halkını bilgilendirme amaçlı Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Lidya Sardes otelde düzenlenen bilgilendir toplantısında JES’lere tepki gösteren yöre halkı otel önüne gelerek toplantıya karşı ellerindeki düdükleri çalarak eylem yaptılar.

Lidya Sardes Otel önünde toplanan Alaşehir, Sarıgöl ve Salihli bölgelerinden gelen yaklaşık 350 kişilik grup, otel içerisinde Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği tarafından düzenlenen toplantıya tepki gösterdiler. Ellerinde pankartlarla, düdük çalarak toplantıyı ve Jeotermal Enerji Sistemlerine tepki gösteren vatandaşlar yaptıkları basın açıklamasının ardından sessizce dağıldılar.

Ortaklaşa yapılan basın açıklamasını Salihli Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi Hakkı Uysal okudu. Uysal yaptığı açıklamada, “Ege Bölgesinin üç önemli havzası Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes enerji şirketlerinin plansız ve arsızca saldırısı altında. Aydın Ovası’nın bir bölümü bitik durumda, Küçük Menderes kan ağlıyor. Alaşehir Ovası’nı Alaşehir Ticaret Odası başkanının deyişiyle kaybettik. Yaşadığımız havzada Sarıgöl, Alaşehir, Salihli JES kuyularıyla çepeçevre sarılmış durumda. nefes alacak yer yok Ahmetli’de yerel çalışmalar var.

2017 Ağustos ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın İzmir, Manisa ve çevresinde madencilik ve jeotermal faaliyetleri nedeniyle yer altı sularında arsenik seviyelerinin yükseldiğini belirterek  “jeotermal ve madencilik faaliyetlerine izin verilmemesi gerekmektedir” kararına rağmen Valilik ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kuyuların açılış izinleri ÇED gerekli değildir kararlarını hızla vermekte.  Salihli Hacıbektaş Mahallesindeki direniş karşısında enerji şirketinin usulsüz çalışması ortaya çıkmış, eşyalarını toplayarak geri çekilmişlerdir. Bizim bilmediğimiz daha ne çok usulsüzlükler var? Cevabını sizlere bırakıyorum. Bugün Jeotermal Elektrik Santral (JES) patronlarının bir tanıtım toplantısı var. JES’lerin ne kadar faydalı; havaya, suya, toprağa herhangi bir zararının olmadığını anlatıyorlar. Diğer şehirlerde kurulan Jeotermal elektrik santrallerinin doğru çalıştırılmadığından bahsediyorlar. Kendilerinin bugünlerde Salihli’de çalışmaya başlattıkları “Kapalı Devre Jeotermal Elektrik Santrali”nin en modern sistem olduğunu anlatıyorlar. Diğer santraller de böyle kurulmuştu. Sıra üretim aşamasına geldiğinde bedavaya ürettikleri toplam enerjin beşte birinden fazlasını reenjeksiyon sırasında kullanacaklar. Buradan beş milyarlık bir gelirin bir milyar lirasından vazgeçmek anlamı çıkmaktadır.

Jeotermal Elektrik Santralleri (JES) tüm dünyada kullanılıyor fakat onlar verimli topraklar üzerine ve yaşam alanlarına yakın inşa edilmiyor. Titiz bir planlama ve sıkı bir denetim ile yarar-zarar oranı gözetilerek yapılıyor. Dünyamızda her geçen gün temiz su kaynakları ve tarıma elverişli arazilerin yok olduğundan bahsediliyor. Bu söylem sulak, verimli bölgemizin ve çalışkan üreticimizin değerini gözler önüne seriyor.

Bugün Zafer Mahallesi Sıraağaçlar mevkiinde kurulan jeotermal elektrik santralinde zaman zaman meydana gelen arızalardan dolayı bahsedilen akışkanın geri gönderimi aksamaktadır. Doğaya ne kadarlık bir salım yapıldığı kim ne kadar biliyor?

Bildiğimiz tek şey, şu an Barış Mahallesi’nin kuzey tarafında bir aydan fazla süredir durmadan bir dumanın çıktığı, sondajlar sırasında yapılan çalışmalarda müdahale edilemeyen salımların yapıldığı, buhar halinde çıkan akışkanın sebep olduğu gürültü. Aydın’da Buharkent’te doğanın nasıl yok olduğunu gördük.  Alaşehir yavaş yavaş ölüyor ve onların çaresizliğini gördük.  Sıra bizim topraklarımıza geldi. Bizler yerin 2500 metre altından çıkan zehirli akışkan ve buhar ile zehirlenmek istemiyoruz. Daha şimdiden gözlerimizin önünde doğayı nasıl tahrip ettiklerini, ovayı dağı nasıl yok ettiklerini gördük. Salihli’nin suları kirlenmesin, çocuklarımız zehirli buharı solumasın ve ova kurumasın istiyoruz” İfadelerine yer verdi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde vatandaşlar basın açıklamasının ardından sessizce dağılırken Otel içerisinde yapılan bilgilendirme toplantısı devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salihli'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları sürüyor
Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar
Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı
Kale ağlarına takılan köpeği itfaiye kurtardı
FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

Güncel

Ana boru patladı, mahalle su altında kaldı

Güncel

Dere taştı sel suları 2 traktörü sürükledi

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak

Güncel

Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı

Güncel

ADALA NERGİS DEMET ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN YENİ BİR ESER: "KURBAĞA İKİ ATLADI BEN ÜÇ ATLADIM"

Güncel

Salihli'nin İçme Suyu Kaynakları Kontrol Edildi

Sağlık

112 çalışanlarına darp

Güncel

Salihli'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları sürüyor

Güncel

Salihli TSO'da Halkbank'ın “İvme Kredisi” anlatıldı

Güncel

Güzergah saatlerine uymayan halk otobüslerine ceza

Güncel

Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar