HABERLER

Güncel

Salihli'de çekirdeksiz kuru sezonu çalıştayı gerçekleştirildi

Salihli Ticaret Borsası öncülüğünde toplanan tarımın paydaşları “2019 -2020 sezonunda Üzümde İlaç Kalıntısı ile Mücadele Eylem Planı” oluşturmak için bir araya geldi. Salihli Kaymakamı Levent Kılıç’ında katılımıyla gerçekleşen toplantıya Borsa Başkanı Yetiş Aksoy, Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yard. Melih Yazgan, Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Karaman, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Tariş Ziraat Mühendisi Şeref Solak, Tuğrul Tarım Kuru Üzüm İşletmesini temsilen Emre Tuğrul, Grappa Gıda Kuru Üzüm İşletmesini temsilen Hakkı Gürbüz, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri ve zirai ilaç bayileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy; “Dünya çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi yaklaşık 1 milyon 100 bin ton civarındadır. 280 bin ton üretimi ve 240 bin ton ihracat ortalaması ile Ülkemiz dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve ihracatında birinci sırada yer almaktadır. Üretilen kuru üzümün %15’i iç piyasada tüketilmekte, geri kalan %85’i ise ihraç edilmektedir. Türkiye’nin üretim ve ihracatında söz sahibi olduğu çekirdeksiz kuru üzümde gıda güvenliği ve kaliteli ürün için bölgemiz tarımının paydaşları olan; Üreticiler, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tariş Müdürlüğü, Salihli Ziraat Odası, Tarım Kredi Kooperatifi, İlçe Zirai İlaç Bayileri, İhracatçılar, Tüccarlar ve Borsamız olarak yıllardır güç birliği yapmaktayız. Çekirdeksiz kuru üzümümüzün dünya pazarında kalitesiyle aranan ve söz sahibi olan bir ürün haline gelmesinde katkı sağlayan tüm tarım paydaşlarına ve özellikle üreticimize çok teşekkür ediyorum. 2019-2020 Ç. Kuru Üzüm sezonu için üzümde ilaç kalıntısı eylem planı ile de bu başarımızı daha üst seviyelere geleceğine canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Çekirdeksiz kuru üzümdeki kalıntıyla ilgili çalışmaları yıllardır birlikte sürdürdüklerini ifade eden İlçe Tarım Müdürü Ali Demir, bununla ilgili geçmiş yıllarda yapmış oldukları çalışmaların meyvelerini aldıklarını ve bu başarının tarımın paydaşları olan tüm kesimin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesiyle başardıklarını vurguladı. İlçe Tarım Ziraat Mühendislerinin yaptığı bilgilendirme sunumu ve 2019 Yılı Salihli İlçesi Üzümde İlaç Kalıntısı ile Mücadele Eylem Planı oluşturularak çalıştay son buldu.

 

Kiraz bahçelerine sirke tuzağı asıldı
Salihli'de baba ile kızını kaza ayırdı
Salihli'de Galatasaray taraftarından şampiyonluk kutlaması
Yılmaz Mahallesi iftarı hep birlikte açtı
Salihli'nin Gümrük Müdürlüğü hayali gerçeğe dönüşüyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Salihli'de baba ile kızını kaza ayırdı

Güncel

Elektrikli bisiklet devrildi, 13 yaşındaki sürücü yaralandı

Güncel

Salihli kayısısı Malatya'ya rakip oldu

Spor

Salihli'de Galatasaray taraftarından şampiyonluk kutlaması

Güncel

Yılmaz Mahallesi iftarı hep birlikte açtı

Güncel

Parkta oynayan küçük kıza elektrik çarptı

Spor

Ayyıldız kupasına kavuşuyor

Eğitim

Cumhuriyet İlkokulu'nda şampiyon takımlara kupaları verildi

Eğitim

Mevlütlü İlkokulu'ndan okul dışarda günü etkinliği

Güncel

Salihli'nin Gümrük Müdürlüğü hayali gerçeğe dönüşüyor

Güncel

Kalorifer kazanına düşen yavru kediyi itfaiye kurtardı

Spor

Belediyespor potada çeyrek finalde kaybetti