Salihli Gazetesi

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu; "Kuru üzüm en az 6 lira olmalı"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın Manisa'da açıkladığı kuru üzüm fiyatını düşük bulan CHP'nin çiftçi Milletvekili Mazlum Nurlu, "Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı en az 6.00 lira olmalıdır" dedi.

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu;
12 Eylül 2017, Salı
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın Manisa’da açıkladığı kuru üzüm fiyatını düşük bulan CHP’nin çiftçi Milletvekili Mazlum Nurlu, “Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı en az 6.00 lira olmalıdır” dedi.
    Bakan Eşref Fakıbaba’nın  çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi ve fiyatı ile ilgili açıklamasının Manisa’lı çiftçin tüm umutlarını boşa çıkardığını belirten Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu yaptığı açıklamada; “Sayın bakan rekolteyi 310 bin ton, alım fiyatını ise 4 lira olarak açıklamıştır. 2015 yılında 6 lira olan üzümün fiyatının, bu yıl 4 lira olarak açıklanmasını müjde olarak niteleyenleri anlamak mümkün değildir.” dedi.
 
“Beklentiler boşa çıkmış, resmen dağ fare doğurmuştur”
 
          Nurlu, “Bazı ziraat odası başkanlarının fiyatı duyunca toplantıyı terk etmesi düşük fiyata olan tepkiyi açıkça ortaya koymaktadır. Sayın Bakan Manisa’ya kadar gelip açıkladığı fiyat hiç kimseyi memnun etmemiştir. Beklentiler boşa çıkmış, resmen dağ fare doğurmuştur.
 
  Bu arada TARİŞ’in hala fiyat açıklamamış olması üzümlerin fiyatının yükselmeyeceğini göstermektedir. Mazot, ilaç gübre işçilik ücretleri her yıl artarken üzüm fiyatının 5 yıl önceki, fiyatın bile altında kalması kabul edilemez bir durumdur. AKP döneminde üzümün bereketi kaçmıştır. Çünkü yanlış tarım politikaları yüzünden Manisa’lı üzüm üreticisinin cebi para görmemiştir. Ama AKP temsilcileri öyle bir anlatıyorlar ki sanki çiftçi para içinde yüzüyor. Köylü amcam bu durumu “hesaba bakıyoruz Hac farz olmuş, cebe bakıyoruz zekat’a muhtacız” diyerek açıklıyor. Manisa’lı çiftçinin durumu budur. 310 bin ton kuru üzüm üretilmiş, 220 bin ton ihracat yapılmış ama çiftçinin cebinde para yok.” dedi.
 
"Geçen yılda aynı oyun oynandı"
 
   Nurlu, “İzmir Ticaret Borsası çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini 313 bin ton olarak açıkladı. Bu çok abartılı bir rakamdı. Böylece önce fiyatların düşük olacağı algısı yaratıldı ve üreticinin elindeki ürünü yok pahasına tüccara satmak zorunda bırakıldı. TARİŞ de fiyatı düşük açıklayınca Manisa’lı üretici perişan oldu. Sonuçta Türkiye kaybetti. Bakınız; Geçen yıl üretildiği söylenen kuru üzüm 313 bin ton, bir önceki yıldan kalan 15 bin ton, toplam 328 bin ton, Haziran ayı itibariyle kuru üzüm ihracatı 220 bin ton, En iyi tahminle iç tüketim  40 bin ton, Peki kalan 68 bin ton kuru üzüm nerede? Bilen yok. Sayın Bakan bu yılki rekolteyi 310 bin ton olarak açıkladı. Bu da çok abartılı bir rakam ve üzüm fiyatlarının düşeceğinin açık göstergesidir. Toprak mahsulleri Ofisinin (TMO) müdahale alımı yapacak olması olumlu iken açıklanan fiyat çok düşük kalmıştır. Bizim ülkemizde vatan ve toprak sevgisiyle herkes birşeyler üretmek için çalışır.  Bu bizim dededen atadan geleneğimizdir. Fakat üzümde bıçak kemiğe dayandığı için üzücü görüntüler ortaya çıkıyor.  Manisa’lı çiftçiler binbir emekle büyüttüğü bağını köklemek zorunda kalıyor, İşçilik maliyetini karşılamadığı için Alaşehir Kemaliye’de kertel kertel üzüm yollara dökülüyor. Yıllardır AKP’ye oy veren Turgutlu’da bir köyün halkın “üzüm fiyatı yükselmezse AKP’ye oy yok” pankartı asacak kadar canından bezmişler. Üzüm üreticisinin sorunu çözülmeyecek bir sorun değildir. Doğru tarım politikaları ile kısa zamanda çözüme kavuşacak konulardır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak çözüm önerilerimiz vardır. CHP'nin “tarım ekonominin yükü değil, ülkemizin gücüdür” anlayışıyla ortaya koyduğumuz program ve hedeflerimiz vardır.
    Bu amaçla; Kuru üzüm arzını azaltmak için, yaş üzüm ihracatı olanaklarının geliştirilmesi, Sofralık yaş üzüm ihracatına verilen destekten, çiftçinin de yararlanması, Kuru üzüm ihracatına da teşvik verilmesi, TARİŞ’in desteklenerek alım fiyatını sezon başında daha üzüm sergiden kalkmadan açıklanması, Açığa üzüm dökülmemesi, Lisanslı Depoculuk Sisteminin hayata geçirilmesi, Okul üzümü akıl üzümü projesinin tekrar hayata geçirilmesi,
 
Rekolte, kalıntı, hastalık ve pazarlama gibi önemli konularda açıklamaları sadece resmi kurumların yapması,
 
İhracatçının alivre satış yaparken dünya fiyatlarını baz alması, Üzüm piyasasının gözünü para hırsı bürümüş kişilere bırakılmaması konularında; Hükümet başta olmak üzere, üretici birlikleri, ziraat odaları, borsalar, ihracatçılar, kooperatifler ve tüm Manisa Milletvekillerine büyük sorumluluk düşmektedir.
 
    Üzüm üreticisi çiftçi bir Milletvekili olarak başta ben olmak üzere diğer Manisa Milletvekillerimizle birlikte çiftçilerimiz için yapılacak her türlü çalışmaya destek veremeye hazırız”  ifadelerine yer verdi. 
 
Yorum yapabilmeniz için "Yeni Üyelik" bölümünden üye olmanız gerekmektedir. Eğer daha önce üye olduysanız Üye Girişi yaparak yorum yapabilirsiniz.
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.